• BITCOIN/TL
  463048,344
  % -4,30
 • ETHEREUM/TL
  30995
  % -4,06
 • RIPPLE/TL
  6.47
  % -5,16
 • BITCOIN CASH/TL
  3010.09,610
  % -4,66
 • LITECOIN/TL
  1091.64
  % -5,52
 • COSMOS HUB/TL
  175.05
  % -2,30
 • CARDANO/TL
  8.16
  % -4,36
 • TETHER/TL
  15.9
  % -0,13

Fazıl Say'a büyük onur!

Fazıl Say'a büyük onur!

Fazıl Say'a büyük onur!

Fransa Laiklik Komitesi tarafından her yıl verilen “Uluslararası Laiklik Ödülü”, Paris Anakent Belediye başkanı Anne Hidalgo tarafından Türk piyanist Fazıl Say’a layık görüldü. Fazıl Say ne ödülü aldı? Fazıl Say haberleri 27.10.2015. Fazıl Say kimdir? 

Paris Belediyesi binasında düzenlenen törende Fransa Başbakanı Manuel Valls ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, laiklik üzerine konuşma yaptılar. Başbakan Valls, Laiklik konusunda taviz verilmeyeceğini söylediği konuşmasında, Fransa aşırı sağ parti ile IŞİD ve benzeri örgütleri hedef aldı.

Fazıl Say, belediyenin toplantı salonunu dolduran kalabalığın alkışları arasında kürsüye geldi ve böyle bir ödülü aldığı için onur duyduğunu söyledi. Fazıl Say, “Laiklik, benim memleketim Türkiye’de, cesur lider Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında var olmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına, eşit insan hakları veren, tüm inanışlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her tür felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst adalet idi. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir şekilde değişime sürüklenmektedir” ifadelerini kullandı.

Dünyanın mükemmel olmamasına rağmen sanatın bu duruma olumlu yönde katkı sağlayacağını ifade eden Fazıl Say, “21. yüzyılın başında bu kadar tepkili bir terör zihniyetinin bu kadar insanlık dışı bir noktaya varmış olması, hepimiz için bir dramdır. Bu durumun oluşmasının suçluları hem doğuda, hem de batıdaki güç dengeleridir. Bu ’mükemmel olmayan dünyada’ sanatımız ile gerçekte ne kadar yapıcı olabileceğimizi zaman gösterecek. Ama bu dünyanın, çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istediğimiz iyi ve barış içinde bir dünya olması için artık hepimiz çok şey yapmalıyız, tehlike büyüktür ve tehlikenin farkındayız” dedi.

Fazıl Say yaptığı konuşmanın ardından terör nedeniyle hayatını kaybedenler için kendi bestesi olan Kara Toprak’ı eserini sundu.

Habermark Kültür Sanat