• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Eski eşini öldüren öğretmene ağırlaştırılmış müebbet hapis!

Eski eşini öldüren öğretmene ağırlaştırılmış müebbet hapis!

Eski eşini öldüren öğretmene ağırlaştırılmış müebbet hapis!

Mersin’de, boşandığı anaokulu öğretmeni eşini okul önünde boğazını keserek öldüren öğretmen İsmail Sırrı Öcalan, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Öğretmen ölümleri, öğretmen cinayeti

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada, ’tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan yargılanan 52 yaşındaki İsmail Sırrı Öcalan, 11 Aralık’taki duruşmada, savunmasına yönelik yeni kanıtlar sunacağını belirterek ek süre verilmesini istedi. Savcı, dosyanın karar aşamasına geldiğini, daha önce esasa yönelik görüşlerini sunduklarını ve dilekçede belirtilen yeni hususların araştırılmasının yargılamanın sonucunu etkilemeyeceğinden erteleme isteğinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti de savcının görüşüne uydu.

Ailenin avukatı Özgür Akdağ, sanık hakkında pişmanlık, tahrik ve iyi hal gibi hiçbir indirimin yapılmamasını talep ederek, “Olayın oluş şekli ve 3’ü öldürücü nitelikte olacak şekilde 16 bıçak darbesi ile öldürülmüş olması, aynı zamanda boğazının kesilmiş olması dikkate alındığında tasarlayarak hareket ettiği açıktır” ifadelerini kullandı.

“GERİYE DÖNEBİLSEM ÖNCE KENDİMİ ÖLDÜRÜRDÜM”

Zanlı İsmail Sırrı Öcalan ise savunmasında, öldürdüğü eski eşi Yasemin Çetiner’i suçladı. Aralarındaki geçimsizlik nedeniyle eski eşinin farklı olaylar anlatarak çocukları kendinden soğuttuğunu ileri süren Öcalan, adil yargılama herkesin hakkı olmasına rağmen ’facebook görüşmeleri ve eşinin evlendiği gün kendisini arayarak taciz ettiği kayınların yer aldığı telefon kayıtlarının mahkeme dosyasına konulmadığını söyledi. Öğretmen olduğu için sevmediği öğrencilere dahi notlarını verirken adaletsizlik yapmadığını belirten Öcalan, “Geriye dönebilsem önce kendimi öldürürdüm. Bilerek yapmadım, pişmanım” diye konuştu.

Sanık Avukatı Fahri Gök de, tahrik ve takdir indirimi yapılmasını isterken, “Müvekkilim maktul ile görüştüğü esnada maktulün, ’sen halen intihar etmedin mi o… çocuğu’ sözleri üzerine kızarak araçtan aldığı bıçakla öldürme eylemini gerçekleştirmiştir” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, dava sonunda zanlı İsmail Sırrı Öcalan’a, tahrik ve pişmanlık indirimlerini uygulamayarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Kararı değerlendiren Avukat Özgür Akdağ, mahkeme heyetinin, örnek olacak bir karar verdiğini belirterek, “Özgecan Aslan dosyasından sonra aynı mahiyette ikinci bir karar daha Mersin Adliyesinden çıkmıştır. Benzer davalara emsal oluşturabilir” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Olay, 10 Aralık 2014 tarihinde meydana geldi. Adana’da bir dershanede öğretmen olan İsmail Sırrı Öcalan, eski eşi, 3 çocuk annesi Yasemin Çetiner’i (42), görev yaptığı merkez Toroslar ilçesi Osmaniye mahallesindeki Toroslar Anaokulu önünde bıçaklayıp boğazını keserek öldürmüştü. Zanlı, kaçtığı Erdemli ilçesinde yakalanmıştı.

Habermark