• BITCOIN/TL
  2106005,444
  % -1,10
 • ETHEREUM/TL
  94779
  % -2,37
 • RIPPLE/TL
  16.63
  % -0,31
 • BITCOIN CASH/TL
  14367.24,400
  % -3,72
 • LITECOIN/TL
  2659.77
  % 0,48
 • COSMOS HUB/TL
  274.35
  % 0,59
 • CARDANO/TL
  14.85
  % 2,03
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,30

Bitcoin Cash (BCH) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Cash (BCH) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Cash (BCH) Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’e (BTC) göre daha hızlı ve daha ucuz bir alternatiftir. Sert bir Bitcoin çatalı aracılığıyla oluşturuldu, yani kripto para birimi topluluğundaki bir anlaşmazlık nedeniyle kendi blok zincirinin Bitcoin blok zincirinden ayrıldığı anlamına geliyor.

Bitcoin Cash destekçileri, Bitcoin’in eşler arası elektronik nakit olma misyonunu yerine getirdiğine inanıyor. Ancak, aynı zamanda bir aldatmaca, çöp ve hepsinden kötüsü alakasız olarak adlandırıldı. Çok daha düşük fiyatı nedeniyle Bitcoin Cash, Bitcoin’e daha uygun fiyatlı bir alternatif arayan yeni kripto yatırımcıları arasında popüler. Bu Bitcoin Cash kılavuzunda, ne yaptığını ve satın almaya değer olup olmadığını ele alacağız.

Bitcoin Cash Nasıl Çalışır?

Birçok yönden Bitcoin Cash, Bitcoin gibi çalışır. İşlemleri doğrulamak ve yeni madeni paralar çıkarmak için kripto para madenciliği kullanır ve Bitcoin ile aynı 21 milyon madeni para limitine sahiptir.

Bitcoin Cash bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullandığından, madencilerin işlemleri doğrulamak için bilgi işlem gücü harcadıklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bunu yapmak için karmaşık matematiksel denklemleri çözmeleri gerekir. Bunu yapan ilk madenci, bir işlem bloğunu onaylayabilir ve blok zincirine ekleyebilir. Madenciler, çabalarının karşılığında, ekledikleri her blok için bir BCH parası blok ödülü alırlar. Blok ödülü, zamanla arzı azaltmak için her 210.000 blokta bir yarıya indirilir.

Bitcoin Cash’i Benzersiz Yapan Nedir?

Bitcoin Cash, yapısal olarak Bitcoin’e çok benzer, ancak küçük ayarlamalarla. Genel farkı açıklamanın en basit yolu, Bitcoin Cash’in nakdin dijital eşdeğeri olacak şekilde tasarlanmasıdır, oysa Bitcoin daha çok dijital altın gibi bir değer deposudur.

Bitcoin Cash’teki selefine kıyasla en büyük değişiklik, bir blokta depolanan maksimum veri miktarı olan blok boyutu sınırıdır. Bloklar bir kripto para biriminin işlemlerini içerdiğinden, blok boyutu işlem işlemede etkilidir. Bitcoin Cash’in blok boyutu sınırı başlangıçta 8 MB idi ve o zamandan beri Bitcoin’in maksimum blok boyutundan çok daha büyük olan 32 MB’a ulaştı. Bunun, her ağdaki aktarımların hızı ve maliyeti üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bitcoin Cash’in bu alanlarda selefini nasıl geride bıraktığı aşağıda açıklanmıştır:

 • Bitcoin Cash, saniyede ortalama 116 işlem gerçekleştirebilir. Bitcoin yaklaşık yedi işleyebilir.
 • Bitcoin Cash ile işlem ücretleri 0,01 dolardan azdır. Bitcoin ile işlem ücretleri, ağ tıkanıklığı dönemlerinde çok daha yüksek olabilse de, genellikle yaklaşık 1 ila 5 dolar arasında değişir.

Bu farklılıklar göz önüne alındığında, geliştiriciler neden blok boyutlarını artırmak istemiyor? Sorun, daha büyük blok boyutlarının, işlemleri doğrulayan bir düğümü kimin çalıştırabileceğini sınırlamasıdır. Çok yükseğe ayarlayın ve yeterli işlem gücüne sahip olanlar yalnızca büyük kuruluşlar olacak ve bu da daha merkezi bir ağ ile sonuçlanacaktır.

Binance 20 komisyon indirimi

Bitcoin Cash Nasıl Satın Alınır?

Kripto para birimi satan çoğu yerde Bitcoin Cash bulunur, bu nedenle satın alınması en kolay kripto para birimlerinden biridir. Bunu kripto para borsalarında, borsa komisyonculuklarında ve hatta PayPal gibi ödeme uygulamalarında bulabilirsiniz. Bitcoin Cash satın almak istiyorsanız birkaç seçenek daha:

 • Binance
 • Coinbase Global
 • Robinhood Markets
 • Kraken                       
 • Venmo

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz:  HX99GRW3
Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 4816250