• BITCOIN/TL
  2173818,439
  % -2,59
 • ETHEREUM/TL
  119659
  % -3,39
 • RIPPLE/TL
  17.14
  % 1,59
 • BITCOIN CASH/TL
  15687.4,342
  % -2,77
 • LITECOIN/TL
  2745.16
  % -1,09
 • COSMOS HUB/TL
  272.34
  % 0,21
 • CARDANO/TL
  14.9
  % -2,87
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,13

Kalkışma, darbe girişimi esnasında kandırıldıkları iddia edilen genç askerlerimizin videoları

Kalkışma, darbe girişimi esnasında kandırıldıkları iddia edilen genç askerlerimizin videoları

Kalkışma, darbe girişimi esnasında kandırıldıkları iddia edilen genç askerlerimizin videoları

Ülkemizde kara bir gece olarak anılacak olan, milyonlarca kişinin sokaklara indiği 15 Temmuz gecesi bir grup asker köprüleri kapatmıştı. Bu durumun darbe girişimi olduğu kısa sürede doğrulanmış ve gerekli girişimler başlatılmıştı. Tsk'dan yapılan ve korsan bildiri olarak nitelendirilen duyurular, ardından meydana gelen üzücü olayların ardından gözaltına alınan genç askerlerin ifadelerinin yer aldığı videolar sosyal medyada yerini aldı. 15 Temmuz askerleri videoları, 15 temmuz kalkışma videoları, 15 Temmuz Darbe girişimi videoları

Yakınlarına gidildiğinde birçoğunun ortak ifadesi olarak, takbilat yapılacağı bilgisinin kendilerine verildiği iddia edildi. Videolar'da uzmanların ve sosyal medya kullanıcıların gözlemlediği üzere, birçok askerin ne yaptığının ya da ne amaç uğruna köprülerde yada çeşitli bölgelerde bulunduklarına dair bir bilgi olmadığı, yaşça genç oldukları ve er, erbaş oldukları gözlendi. 

Uzmanlar darbe girişimi esnasında durumdan haberleri olmayan er ve erbaşların mağdur olabileceğini fakar darbe girişimi olduğu kendilerine belirtildiğinde yine komutanlarının emirlerini uygulamışlar ise suçlu bulunabileceklerini belirttiler.

Yaşanan kötü olayalar ve ölümle sonuçlanan hadiselerden sonra, kamuoyu gündeminde darbe yada kalkışma girişiminde emir veren askerler dışında, emirlere uymak zorunda olan genç askerlerin durumunun değerlendirileceği bilgisi televizyon programlarında yer aldı.

İşte kalkışma ve darbe girişimi esnasında emniyet güçlerine ifade veren ve durumu anlatan askerlerin ifadelerinin yer aldığı videolar;

Habermark