• BITCOIN/TL
  2144672,635
  % -4,90
 • ETHEREUM/TL
  111020
  % -5,02
 • RIPPLE/TL
  15.5
  % -3,51
 • BITCOIN CASH/TL
  14056.44,122
  % -6,28
 • LITECOIN/TL
  2519.09
  % -1,03
 • COSMOS HUB/TL
  240.27
  % -5,10
 • CARDANO/TL
  13.58
  % -4,83
 • TETHER/TL
  32.28
  % -0,19

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Hadi Bismillah açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Hadi Bismillah açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan '' Hadi Bismillah '' açıklaması

4 Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısında “Haydi Bismillah” ifadesinin kullanılamayacağına karar vermesine ilişkin, “Sofraya otururken, rahmetli babam, annem, ’Bismillah deyin çocuklar’ derdi. Biz ibadeti Allah için yaparız, siyaset için yapmayız’’ ifadelerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun '' Haydi Bismillah '' açıklamasından detayları.

Birkaç gün sürecek Avrupa gezisine başlayan Cumhuriyet Halk partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk günde ikinci durağı Strazburg’daki Avrupa Konseyi oldu. Kılıçdaroğlu burada Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile bir araya geldi.

Avrupa turunda açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı,Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmelerin olumlu ve verimli geçtiğini belirtti ve ağırlıklı olarak mülteciler konusunun konuşulduğunu belirtti. “Suriyeli mülteciler sorununun sadece Türkiye’nin değil artık Avrupa’nın da sorunu olduğunu ifade ettik. Bu konuda Avrupa’nın çok geç kaldığını, geç kararlar aldığını, bir an önce karara varıp, sonuçları en azından Türkiye ile paylaşması gerektiğini söyledik” diyen Kılıçdaroğlu, görüşmelerde terör konusunun da konuşulduğunu, bu konuda Türkiye’nin ciddi mağduriyetler yaşadığını vurguladıklarını belirtti ve “PKK’nın koşulsuz silah bırakması gerektiğini, terörün demokrasiyle ve özgürlükle çözülebileceğini ifade ettik” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu medya üzerindenki baskıya vurgu yaparak, “Özellikle Hürriyet gazetesine yapılan baskının, Avrupa’da, Avrupa Birliği’nde, Avrupa Konseyi’nde ve Avrupa’daki sivil toplum örgütlerinde ciddi tepkiler doğurduğu bize ifade edildi. Biz de medya özgürlüğü konusundaki kaygılarımızı dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na bir soru yöneltildi, CHP lideri ise şu cevabı verdi, YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısında “Haydi Bismillah” ifadesinin kullanılamayacağına karar vermesi hakkında “Öğrendiğim ilk şeylerden birisi, sofraya otururken, rahmetli babam, annem, ’Bismillah deyin çocuklar’ derdi. Biz ibadeti Allah için yaparız, siyaset için yapmayız. Herkesin buna özen göstermesi lazım. İnançlar, din, siyaset konusu olmaz. O, insanların manevi dünyasının bir zenginliğidir. Benim düşüncem bu konuda bu kadar açık, bu kadar net” olarak cevap verdi.