• BITCOIN/TL
  2173836,117
  % -3,17
 • ETHEREUM/TL
  119037
  % -3,18
 • RIPPLE/TL
  16.9
  % -0,28
 • BITCOIN CASH/TL
  15843.76,202
  % -2,76
 • LITECOIN/TL
  2756.15
  % -0,40
 • COSMOS HUB/TL
  269.71
  % -1,73
 • CARDANO/TL
  14.89
  % -3,67
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,13

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin üyelik müzakerelerin geçici olarak dondurdu

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin üyelik müzakerelerin geçici olarak dondurdu

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin üyelik müzakerelerin geçici olarak dondurdu

AP, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararı aldı. 37'ye karşı 479 oyla kabul edilen tasarının hukuki bağlayıcılığı olmadığı belirtildi. Avrupa Parlamentosunun aldığı karar bazı kesimler tarafından bekleniyordu. 

Türkiye ile yeni fasıl açılmamasının istendiği tasarı Fransa'nın Strasbourg kentindeki AP Genel Kurul oturumunda oylandı. Kabul edilen tasarı aralık ayında biraraya gelecek olan AB liderlerine gönderilecek. Kararın hukuken bağlayıcılığı bulunmuyor ancak üye ülkeler üzerinde siyasi etkileri olacak. 

Ntv'de yer alan bilgilere göre;

107 ÇEKİMSER OY AP

Genel Kurulu'nda salı günü görüşülen ve bugün oylanan tasarı 37'ye karşı 479 oyla kabul edildi. Oylamada 107 üye çekimser görüş bildirdi. Tasarıda üyelik müzakerelerinin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor. Kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu'nun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

AŞIRI SAĞCILARIN 5 ÖNERGESİ KABUL GÖRMEDİ

AP'deki Türkiye ile müzakereler geçici olarak dondurulsun tasarısı öncesi 6 önerge daha verildi. Söz konusu 6 önergenin 5'i aşırı sağcılar tarafından verildi. Aşırı sağcılar, Türkiye ile müzakerelerin tamamen kesilmesini savunuyordu. Bu önergeler kabul görmedi.

“LOZAN” ÖNERGESİ SON ANDA KABUL EDİLDİ

Bir önerge ise Hristiyan Demokratlar tarafından verildi. Son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Anlaşması ile ilgili söyledikleri de bir önergeyle tasarıya eklendi. Genel Kurul'da az bir farkla kabul edilen bu önergede ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemde Lozan Anlaşması ile ilgili açıklamalarının kaygı verci olduğu belirtildi. AP'nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi anlamda mesaj niteliği taşıyor.

Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun aralık ayında toplanacak AB Liderler Zirvesi'nde gündeme gelmesi bekleniyor.

Habermark