• BITCOIN/TL
  2128398,219
  % 7,14
 • ETHEREUM/TL
  97040
  % 4,34
 • RIPPLE/TL
  16.65
  % 3,18
 • BITCOIN CASH/TL
  14891.16,360
  % 7,73
 • LITECOIN/TL
  2645.64
  % 4,08
 • COSMOS HUB/TL
  272.33
  % 3,70
 • CARDANO/TL
  14.54
  % 5,44
 • TETHER/TL
  32.18
  % -0,25

Cumhurbaşkanı'ndan açıklama: 120 bin kişiye istihdam sağlanacak

Cumhurbaşkanı'ndan açıklama: 120 bin kişiye istihdam sağlanacak

Cumhurbaşkanı'ndan açıklama: 120 bin kişiye istihdam sağlanacak

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalar yaparak kamuoyunu bilgilendirdi”Bu proje toplam 4 etaptan oluşuyor. İnşaat dönemi süresince ortalama yılda 80 bin kişiye istihdam sağlanacak, havalimanının tamamen hizmete girmesiyle bu rakam 120 bin kişiye çıkacak” ifadelerini kullandı.

İstanbul Yeni Havalimanı Altyapı Proje Finansmanı İmza Töreni, Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. İmza törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada Türkiye’nin tarihi bir gün yaşadığına dikkat çekerek, “İstanbul’a dünyanın en büyük kapasiteli havalimanını kazandırma projemizde kritik bir adımı daha atıyoruz. Yap işlet devret modeli ile hayata geçirilecek bu havalimanının ihalesini 2013’te yapmıştık. Bugün ise 3.5 milyar avro’su kamu, 1.1 milyar Avrosu özel bankalar tarafından sağlanacak olan kredi finansmanının imza törenini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin 2023 hedefleri ve 2053 vizyonuna ulaşma konusunda önde gelen yatırımlarından olan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum. Finansman desteği sağlayarak sorumluluk üstlenen tüm kamu ve özel sektör bankalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Türk müteahhitlik sektörü için farklı bir lige geçişin sembolü olacak bu projede görev alan yüklenici firmalara başarılar diliyorum. Bu proje Türk sivil havacılık sektörü için de yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Tüm etaplarla projenin tamamlanması halinde İstanbul dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek. Kasım 2002 göreve geldiğimizde Sabiha Gökçen sıfırdı. Herhangi bir uçuk söz konusu değildi. İstanbul Atatürk bugünle mukayese edilemeyecek kadar geri plandaydı. Bu hareketliliği kazandırmak suretiyle Sabiha Gökçen artık ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Aynı şekilde İstanbul ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Bütün bunlarla beraber uçaklarda da uçak sayılarımız ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Sadece THY çalışırken bu sayısı arttı. Bütün bunlar Türk havacılık sisteminde bir rekabetin ne denli önemli olduğun göstermesi açısından önemli. Sabotajlara rağmen, engellemeler rağmen bizlere bu unutulmaz anı yaşattığı için Rabbime şükrediyorum. Nasıl bu imza töreni ile kritik bir eşiği aştıysak, inşallah havalimanı açılışının da gerçekleştireceğine inanıyorum” Açıklamasını net bir dilde ifade etti.

“120 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAKAÇIKLAMASI”

İstanbul’un yeni havalimanını Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahilinde yer aldığını hatırlatan Erdoğan, “Bu alan öyle tesadüfen seçilmedi. Bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri yapılarak belirlendi. Başbakanlığım döneminde Ulaştırma Bakanımız sayın Binali Yıldırım beyle bölgeyi helikopterle gezdik dolaştık. Ekolojik çalışmaları yerinde incelemek suretiyle bu kararı verdik. Bu proje bu alandaki en büyük yatırımıdır. Çılgın projeler diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi bu. Bu proje toplam 4 etaptan oluşuyor. İlk etap 2018 yılının ilk çeyreğinde inşallah hizmete girecek. İnşaat dönemi süresince ortalama yılda 80 bin kişiye istihdam sağlanacak, havalimanını tamamen hizmete girmesiyle bu rakam 120 bin kişiye çıkacak. İnşallah ilk etap hizmete girince şu an hiçbir yerde olmayan şekilde havalimanına aynı anda iki uçak iniş yapabilecek. Mevcut havalimanımızda mümkün olmayan büyük gövdeli uçaklar da buraya iniş yapabilecekler. 2028 yılında yıllık yolcu kapasitesi 150 milyona ulaşacak” şeklinde konuştu.

“BUNU KİMSE HAYAL EDEMİYORDU”

“Projeyi hazmedemeyen belli kesileri aksine bu havalimanı çevre hassasiyeti açısından dünyada örnek olacak” diyen Erdoğan, “Bu havalimanı kendi enerjisini üreten, çevreci ve engelsiz olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni havalimanı tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından dünyada en büyük havalimanılarından biri olacaktır. Halka hizmeti Hak’ka hİzmet gören bir anlayışın bu ülkeyi nereden nereye taşıyabileceğini görmek isteyen ülkemizin son 12 yılına baksın. Son12 yıl yapılamaz denilenlerin yapıldığı bir atılım dönemidir. Türkiye geride bıraktığımız dönemde sadece belli kisilerin kullanabildiği havayolunu halkın yolu oluşuna şahitlik etti. Şehirler arasında otobüsle gidip gelenler artık fiyatlar o tür bir dengeye geldi ki ‘ben uçakla gidebilirim’ dedi. Şu anda ülkemizde faaliyet gösteren 55 havalimanı ki biz göreve geldiğimizide 26 idi. Bunu kimse hayal edemiyordu. Şırnak’a havalimanı mı olurmuş, Hakkari’ye havalimanı mı olurmuş. Bunların konuşanlar bu havalimanlarının yapıldığını gördüler. Avrupa’da hiçbir örneği olmayandüyada 2 emsali olan ordu Giresun havalimanı gibi bir projeyi de hayata geçirdik” dedi.

“TERÖRE RAĞMEN HAKKARİ’DE HAVALİMANI İNŞA ETTİK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerinin şöyle sürdürdü: “Teröre, tüm sindirme ve sabotaj girişimlerine rağmen Hakkari’de de Selahattin Eyyubi Havalimanı’nı inşa ettik. Büyük projeler girişmek için büyük ideallerinizin, büyük hedeflerinizin olması gerekiyor. Evinizden çıktığınızda yarım saatte havalimanıa ulaştığınızı düşünün. Vakit nakittir anlayışını bununla değerlendireceğiz. Türkiye artık küresel ölçekte projeler yapan bir ülke konumuna geldi.Sadece karayollarında değil, sadece hızlı trende değil, işte şu anda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 4 gidiş 4 geliş ortada hızlı tren. Asya Avrupa’ya bağlanıyor. Savunma sanayiinde eğitimde sağlıkta adalette, konutta, hemen her alanda dünyanın öncüsü olmaya aday bir ülkeyiz. Dün her şeyi ile dışa bağımlı Türkiye bugün kendi ihtiyaçlarını kendisini karşılayan, üreten, ihraç eden bir ülke oldu. Ulaştığımız her hedef bizim için yeni başlangıçtır.”dediveaçıklamasını sonlandırdı.

Habermark