• BITCOIN/TL
  2082464,240
  % 4,82
 • ETHEREUM/TL
  111038
  % 4,94
 • RIPPLE/TL
  17.55
  % 0,89
 • BITCOIN CASH/TL
  12881.51,321
  % 1,53
 • LITECOIN/TL
  2333.82
  % 0,22
 • COSMOS HUB/TL
  209.31
  % 2,29
 • CARDANO/TL
  14.53
  % 2,00
 • TETHER/TL
  33.12
  % 0,08

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para birimleri, mal ve hizmet satın almanıza izin verir veya bunları kâr için takas edebilirsiniz. İşte kripto para biriminin ne olduğu, nasıl satın alınacağı ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi bu yazıda.

Kripto Para Birimi Tanımı

Kripto para birimleri, güvenli ticaret ve mülkiyet sağlayan bilgisayar ağ yazılımı kullanılarak oluşturulan dijital varlıklardır.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çoğu, kurcalamaya karşı dayanıklı bir işlem kaydını tutan ve kimin neye sahip olduğunu takip eden blok zinciri olarak bilinen bir teknoloji tarafından desteklenir. Kamu blok zincirleri genellikle merkezi değildir, bu da banka veya hükümet gibi merkezi bir otorite olmadan çalıştıkları anlamına gelir.

Kripto para birimleri terimi, geliştiricilerin dolandırıcılığa karşı korunmak için uyguladıkları kriptografik süreçlerden gelir. Bu yenilikler, daha önce tamamen dijital para birimleri yaratma çabalarının karşılaştığı bir sorunu ele aldı: İnsanların varlıklarının kopyalarını oluşturmasını ve bunları iki kez harcamaya çalışmasını nasıl önleyebiliriz.

Bireysel kripto para birimleri, nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak madeni para veya jeton olarak adlandırılabilir. Bazıları mal ve hizmetler için değişim birimleri olarak tasarlanmıştır, diğerleri değer depolarıdır ve bazıları çoğunlukla daha karmaşık finansal işlemler gerçekleştiren bilgisayar ağlarının çalıştırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Kripto para birimlerinin yaratılmasının yaygın bir yolu, Bitcoin tarafından kullanılan madencilik olarak bilinen bir süreçtir. Madencilik, ağdaki işlemlerin gerçekliğini doğrulamak için bilgisayarların karmaşık bulmacaları çözdüğü, enerji yoğun bir süreç olabilir. Ödül olarak, bu bilgisayarların sahipleri yeni oluşturulan kripto para birimini alabilir. Diğer kripto para birimleri, jeton oluşturmak ve dağıtmak için farklı yöntemler kullanır ve birçoğunun çevresel etkisi önemli ölçüde daha hafiftir. Çoğu insan için kripto para almanın en kolay yolu, onu bir borsadan veya başka bir kullanıcıdan satın almaktır.

Kripto Para
Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Birimi Nasıl Satın Alınır?

Kripto para birimleri satın almak dört temel adımı içerir:

Nereden Satın Alacağınıza Karar Verin

Yeni başlayanlar için en erişilebilir yöntem büyük olasılıkla merkezi bir borsa olsa da, kripto para birimi satın almanın birçok yolu vardır. Merkezi borsalar, müşterilere ödediklerinin karşılığını aldıklarına dair güven vermek için işlemleri denetleyen üçüncü bir taraf olarak hareket eder. Bu borsalar tipik olarak piyasa oranlarında kripto satar ve hizmetlerinin çeşitli yönleri için ücretlerden para kazanırlar.

Geleneksel aracılık hesaplarına daha alışkınsanız, hisse senetlerinin yanı sıra kripto para birimlerine erişim sunan birkaç çevrimiçi aracı kurum vardır. NerdWallet tarafından incelenen çevrimiçi brokerler arasında Robinhood, Webull, SoFi Active Investing ve TradeStation bulunur. Yalnızca kripto para birimi dünyasında faaliyet gösteren bir borsa arıyorsanız, salt oyun kripto borsalarını arayın. Coinbase, Gemini ve Kraken gibi bu platformlar, hisse senetleri ve tahviller gibi temel varlıklara erişmenize izin vermez, ancak genellikle çok daha iyi kripto para birimi seçeneklerine ve daha fazla platformda kripto depolama seçeneğine sahiptir. Merkezi borsaların kullanımı nispeten kolay olsa da, içlerinden geçen kripto hacmi göz önüne alındığında, bilgisayar korsanları için çekici bir hedef olabilirler.

Daha ileri düzey kullanıcılar için, ücretleri merkezi platformların ücretlerinden daha düşük olabilen merkezi olmayan borsalar vardır. Bunların kullanımı daha zor olabilir ve daha fazla teknik bilgi talep edebilir, ancak bir siber saldırı için tek bir hedef olmadığı için bazı güvenlik avantajları da sunabilirler. Kripto para birimleri, eşler arası işlemler yoluyla da alınıp satılabilir.

Nasıl Ödeme Yapacağınızı Seçin

Dünya çapında binlerce kripto para ticareti yapılırken, en popüler seçeneklerin ABD doları gibi fiat para birimlerinde satın alınabileceğini göreceksiniz. İlk kez alıcıysanız, kripto para birimi satın almak için büyük olasılıkla normal para kullanmanız gerekecektir.

Daha deneyimli bir yatırımcıysanız, mevcut kripto varlıklarınızın bir kısmını başka bir kripto para birimi türüyle – örneğin Ethereum için Bitcoin – takas etmek isteyebilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Alınır? 2

Hesabınıza Değer Katın

Nasıl ödeme yapacağınıza bağlı olarak, herhangi bir kripto satın almadan önce hesabınıza para yatırmanız gerekebilir. İtibari para birimi kullanıyorsanız, çoğu borsa banka ve banka havalelerine izin verir. Bazıları, kredi kartınızla bir satın alma işlemine fon sağlamanıza da izin verir, ancak bu, kripto para birimi gibi değişken bir varlıkla riskli bir hareket olabilir, çünkü yatırımlarınızın değeri düşerse faiz maliyetleri kayıplarınızı derinleştirebilir.

Halihazırda kripto para birimine sahipseniz, dijital bir cüzdandan veya başka bir platformdan hesabınıza aktarabilir ve ardından ticaret yapmak için kullanabilirsiniz. Sadece kripto borsanızın, baktığınız varlıklar arasında ticarete izin verdiğini doğruladığınızdan emin olun. Tüm kripto para birimleri birbirleri için doğrudan alınıp satılamaz ve bazı platformlarda diğerlerinden daha fazla alım satım çifti bulunur.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta, borsa ücretlerinin ne satın aldığınıza ve nasıl satın aldığınıza bağlı olarak değiştiğidir, bu nedenle bu ayrıntıları dikkatlice inceleyin.

Bir Kripto Para Birimi Seçin

Herkes için doğru olma olasılığı yüksek olmasa da kripto para yatırımcıları için birçok seçenek var. Satın almadan önce kendinize bu yatırım için hedeflerinizin ne olduğunu sorun. Değerinin artacağını mı umuyorsun? Kripto para birimi kullanarak işlem yapmakla ilgileniyor musunuz? Merkezi olmayan uygulamalar aracılığıyla temel teknolojiyi kullanmakla ilgileniyor musunuz? Bunlar karar vermenize yardımcı olabilir.

NerdWallet, Bitcoin ve bazı Bitcoin alternatifleri dahil olmak üzere, yaygın olarak dolaşan bazı kripto para birimleri için kılavuzlar oluşturmuştur:

 • Bitcoin, ilk ve en değerli kripto para birimidir.
 • Ethereum, Bitcoin tarafından desteklenenlerden daha karmaşık finansal işlemleri gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanılır.
 • Cardano, kurucularından biri tarafından yönetilen Ethereum’a rakip.
 • Solana, Ethereum’un hız ve maliyet etkinliğini vurgulayan başka bir rakibi.
 • Dogecoin bir şaka olarak başladı ancak en değerli kripto para birimleri arasında yer aldı.
 • Stablecoin’ler, değerleri dolar gibi gerçek dünya varlıklarına göre sabit kalacak şekilde tasarlanmış bir kripto para birimi sınıfıdır.

Kriptoyu Güvende Tutmak

Kripto satın almaya karar verdikten ve hangi kripto para birimlerine yatırım yapmak istediğinize karar verdikten sonra, bir sonraki kararınız onu nasıl saklamak istediğiniz olacaktır.

Bu önemli bir seçimdir. Kripto varlıkları, kripto para birimlerinin sahipliğini kanıtlayan ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan özel bir anahtar gerektirir. Özel anahtarlarınızı kaybederseniz, kripto para biriminizi de kaybedersiniz. Birisi özel anahtarlarınızı alırsa, kripto para birimlerinizden istedikleri gibi vazgeçebilir. Kripto sahipleri, varlıklarını güvenli bir şekilde saklamak için dijital cüzdanlar kullanır. Dijital cüzdanlar söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birden fazla seçenek vardır.

 • Platform üzerinde depolama: Bazı insanlar kripto paralarını aldıkları borsada veya platformda tutmayı tercih eder. Bunun bazı avantajları vardır. Karmaşıklıkları, masaya biraz uzmanlık getiren bir üçüncü tarafa dış kaynak sağlar. Kendi özel anahtarlarınızı takip etmek zorunda değilsiniz; Giriş yaptığınızda tüm bilgiler oradadır. Dezavantajı, sağlayıcı sizin kontrolünüz dışında bir güvenlik ihlali yaşarsa veya birisi kişisel kimlik bilgilerinizi ele geçirirse, kripto para biriminiz risk altında olabilir. Platformda depolama, genellikle kriptolarını yakında takas etmek isteyebileceklerini düşünen veya borsaların stake ve ödül programlarına katılmak isteyen kişiler tarafından kullanılır.
 • Gizli olmayan cüzdanlar: Hack tehdidi nedeniyle, kripto borsalarında gereğinden uzun süre büyük bakiyeler bırakmak riskli olabilir. Kendi kriptonuzu depolamaya hazırsanız, piyasada birçok seçenek var. Genellikle iki kategoriye ayrılırlar: sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar. Sıcak cüzdanların bazı çevrimiçi bağlantıları vardır, bu da kullanımlarını kolaylaştırabilir ancak sizi bazı güvenlik açıklarına maruz bırakabilir. Soğuk cüzdanlar çevrimdışıdır, maddi mülkiyetinde olmayan hiç kimsenin erişemeyeceği fiziksel cihazlardır.

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U

Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505