• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Halis Toprak hayata gözlerini yumdu

Halis Toprak hayata gözlerini yumdu

Halis Toprak hayata gözlerini yumdu

İş adamı Halis Toprak, Fransa’da geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Halis Toprak öldü mü?, Halis Toprak kimdir?, halis Toprak şirketleri

Kağıt, seramik, ilaç, gıda gibi 30’a yakın sektörde faaliyet gösteren Toprak Holding’i Türk sanayisine kazandıran Halis Toprak (78), kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Fransa’nın Nice kentindeki bir hastanede yaşamını yitirdi. Nice’deki kalp hastanesi Institute Arnault Tzanck’a kaldırılan Halis Toprak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Halis Toprak’ın cenazesinin işlemlerin yetişmesi durumunda bugün İstanbul’a getirileceği öğrenildi.

HALİS TOPRAK KİMDİR?

1938 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu, Adana’da iş hayatına başladı. 1977 yılında İstanbul’da Toprak İnşaat’ı kuran Toprak hemen sonrasında Toprak Holding A.Ş.’yi kurdu. 1992 yılında Toprak Grubu bünyesinde olarak Toprakbank’ı kurdu. 30 Kasım 2001 tarihinde zarar eden Toprakbank’a Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) el koydu. 1977 yılından beri sürdürdüğü Toprak Holding’in yönetim kurulu başkanlığını 2009’da oğlu Mehmet Toprak’a devretti. TMSF 2009 yılında Toprak Grubu’nun şirketlerinin tümünün yönetimine el koydu. Halis Toprak, daha sonra Toprak Grubu’nun TMSF’ye olan borcunun tamamını ödeyerek şirketlerini 2012 yılında geri aldı. Halis Toprak, borçlarını ödeyebilmek için Şeyh Muhammed Bin Raşid El-Maktum ve Dubai hükümetinin ana ortağı olduğu şirket Emaar Properties’e İstanbul Libadiye’deki arsasını 401 milyon dolar nakit olarak sattı ve borçlarını ödedi. Bundan kısa bir süre önce de 50 milyon sterline Londra’daki malikanesini Roman Abramoviç’ın paravanı olarak gösterilen Kazak işadamı Holerma Peremam’a sattı. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrar geldi.

 

Habermark