• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Toki'den emekli ve dar gelirliye 341 lira taksitle ev müjdesi!

Toki'den emekli ve dar gelirliye 341 lira taksitle ev müjdesi!

Toki'den emekli ve dar gelirliye 341 lira taksitle ev müjdesi!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara’da da aylık taksit ttuarı 341 Türk Lirası olarak ödenecek evleri görücüye çıkarıyor. Bu şekilde emeklileri ve dar gelirlileri konut sahibi yapacak olan Toki'nin son gelişmeleri şu şekilde. Toki evleri ne kadar? Toki evlerinden kimler faydalanabilir? Toki evleri fiyat, Toki emekli ev fiyatı.

 

TOKİ başta emekliler olmak üzere dar gelirli vatandaşları ev ve  konut sahibi yapabilmek için titizlikle yürüttüğü faaliyetlerini hızlandırdı. TOKİ Ankara’da da 341 liradan başlayan taksitle emeklileri ve dar gelirlileri konut sahibi yapacak. Ankara’nın merkezi Kızılay’a yaklaşık 10 kilometre mesafede Mamak ilçesi Gülseren Mahallesi’nde kura ile satışa sunulan 583’ü alt gelir grubu, 369’u sosyal konut olmak üzere toplam 952 konut için başvurular 22 Ekim-20 Kasım 2015 tarihleri arasında kabul edilecek. Alt gelir grubu kapsamında satışa sunulan konutlardan emeklilerimiz için yüzde 25 oranında kontenjan ayrıdığını duyurdu.

TOKİ’nin kuruluş amacının konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşların konut sahibi yapmak olduğuna vurgu yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Halkamızın konut ihtiyacına kalıcı çözümler üretmek için yürüttüğümüz çalışmalarda büyük bir hamle ile Anadolu’nun birçok kentinde alt ve orta gelir gruplarına dönük birlerce konutluk yeni yeni yerleşim alanlarını projelendiriyoruz. Şanlıurfa, Denizli, Gaziantep, İstanbul, Manisa ve daha birçok şehrimizdeki büyük konut alanlarındaki konut ve şehircilik projelerini çok boyutlu planlıyoruz” dedi.

TOKİ’NİN HEDEFİ 1 MİLYON 200 BİN KONUTA ÇIKTIĞI AÇIKLANDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, TOKİ’nin 2023’te 1 milyon konut olan hedefine, müjdelediği 200 bin ilave yeni konut ile başta emeklilerimiz olmak üzere, dar gelirli vatandaşları düşük taksitlerle ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapmak için faaliyetlerin hızlandırdığına dikkat çeken TOKİ Başkanı, özellikle emeklilerinin konut ihtiyacının karşılanması ve giderilebilmesi amacıyla satışa sunulan projelerden yüzde 25 oranında kontenjan ayrıldığını sözleri arasında kullandı. Turan, ayrıca talep örgütlenmesi modeli ile Valilikler ve Belediyeler üzerinden emeklilerin konut sahibi yapıldığını ilgilenenlere bildirdi.

TOKİ Başkanı Turan, bu çerçevede dar gelirli vatandaşların ve emeklilerin konut sahibi yapılması amacıyla Başkent Ankara’nın Mamak ilçesi Gülseren Mahallesi’nde 583’ü alt gelir grubu olmak üzere toplam 952 konutun satışa çıkarıldığını açıkladı.

TAKSİTLERİ 341 LİRADAN BAŞLIYOR

Alt gelir grubu kapsamında satışa çıkarılacak 2+1 niteliğindeki 583 konutun taksit ödemeleri 341 liradan başlıyor. Konutlar yüzde 12 – 20 peşinat ve 180 – 240 ay vade seçenekleri ile satılacak. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibarıyla başlayacak alt gelir grubu konutlarından emeklilerimiz için yüzde 25 oranında kontenjan ayrıldı.

Toplu konut uygulaması çerçevesinde satışa sunulan 369 konutun 276’sı 3+1 planında, 93’ü de 4+1 planında. Taksit ödemeleri 756 liradan başlayan sosyal konutlar, yüzde 10 – 15 – 25 peşinat ve 120 – 144 – 180 ay vade seçenekleri ile satılacakları açıklandı.

SADECE KONUT SAHİBİ OLMAYANLAR BAŞVURABİLECEK

Alt gelir grubu çerçevesinde konut almak isteyenlerde aranacak bazı şartlar şöyle:

TOKİ’den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün bulunmaması, Ankara ili sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor.

Sosyal konutlarda; TOKİ’den konut satın alınmamış ve kredi kullanmamış olmaları, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulünün bulunmaması, hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi ve başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması gibi şartlar aranıyor.”

Mamak ilçesi Gülseren Mahallesi’nde satışı gerçekleştirilecek konutlarla ilgili ayrıntılı bilgiyeToki resmi internet sitesinden ulaşılabilir. 

Habermark